Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Meridyen Nedir?

Meridyen Nedir?

Geleneksel Çin tıbbına göre Meridyenler, vücudun yüzeyinde veya derinliklerinde bulunan enerji kanallarıdır. Geleneksel görüşe göre, temel güç veya yaşam enerjisi olan Qi, organları beslemek için meridyen sisteminde sağlanır. Vücudumuzda 14 ana meridyen vardır. İnsan fizyolojisinin temelini, yaşam enerjisi ve genetik bilgiyi taşıyan bir enerji meridyenleri ağı oluşturur. Meridyenlerin önemli bir görevi de, insanların iç enerjileriyle, dış dünyanın etkileşimini sağlamaktır.

Geleneksel tıbbın Çin tıbbına göre vücudun fonksiyonlarına yön veren meridyenlerdir. Akupunktur yoluyla, aktif merkezlerden veya noktalardan oluşan enerji meridyenleri boyunca bütün vücuda en iyi frekans vererek enerjiyi akışı gerçekleşmektedir. Vücut ve yüzdeki sağlık problemlerininim %80’inin meridyenlerdeki tıkanıktan dolayı oluşan enerji blokajlarından oluşmaktadır.

Meridyen enerji akışının tıkanması ve dengesini yitirmesi, hastalığın başlıca sebebi olarak görülür. Enerji akışının tam olarak nerelerde, ne sebeplerle ve nasıl tıkandığının veya dengesini yitirdiğinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak yeniden açılması ve dengelenmesi ise, tüm hastalıkların başlıca ve temel tedavi yöntemidir. Hangi teknik veya teknikler grubu kullanılırsa kullanılsın, Meridyen Terapisi metotlarının tümünün ortak amacı budur. Vücuda denge getirmek için kişinin qi’sini uyumlu hale getirmeyi içerir. Bu tedavi şekli, bir kişinin qi’sinin bloke edilmesi durumunda vücut üzerinde olumsuz etkileri olacağı anlamındadır.